جزيره كوردوبا( Cordoba)

لازم نیست تمام دنیا را بگردید، کافیست مدتی در کوردوبا باشید! این شاید معروف ترین جمله راجع به این شهر اسپانیایی مسحور کننده باشد. کوردوبا طعم اصیل فضای اسپانیایی را به شما هدیه می کند.

 

اسپانیا یکی از محبوب ترین کشورهای توریستی دنیا است. کسی نیست که نامش را نشنیده باشد یا عکسی از آن ندیده باشد. یکی از دلائلی که اسپانیا مورد علاقه گردشگران است موقعیت ویژه آن به لحاظ جغرافیایی است.

از سه طرف توسط اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه احاطه شده و از جنوب به قاره افریقا راه دارد.

این موقعیت جغرافیایی تنوع فرهنگی و جغرافیایی ویژه ای در این کشور زیبا ایجاد کرده است اما گردشگران معمولا شهرهای مادرید و بارسلون و حتی گرانادا که دارای جاذبه های باورنکردنی هستند را می شناسند.

یکی از شهرهای زیبایی که معمولا از نظرها دور می ماند شهر کوردوبا ( به اسپانیایی Córdoba به انگلیسی Cordova ) است. (در نظر داشته باشیم شهری به همین نام نیز در آرژانتین وجود دارد.)

کوردوبا به قرطبه نیز شهرت دارد. نامی به یادگار مانده از زمان حکومت امویان در اندلس که این شهر را پایتخت حکومت خود قرار داده بودند. بنابراین قابل پیش بینی است با شهری روبرو هستیم که می تواند از مهمترین مراکز فرهنگ و تمدن اسلامی باشد.

کوردوبا کجاست

کوردوبا یازدهمین شهر بزرگ اسپانیا است. شهری است با 350 هزار نفر ساکن در مرکز استان کوردوبا. این شهر تقریبا در جنوب اسپانیا واقع شده است.

فاصله این شهر از مادرید در حدود 400 کیلومتر است که با اتومیبل شخصی در حدود 4 ساعت طول می کشد که به این شهر برسید. این مسیر با قطارهای سریع السیر داخل اسپانیا در حدود 1 ساعت و 40 دقیقه طول می کشد. پس منطقی است که از قطار برای رسیدن به این شهر استفاده کنید.

آب و هوا

آب و هوای این شهر مدیترانه ای است. زمستانهای آن بسیار خنک و تابستانهای آن بسیار گرم است. گاهی دمای هوا تا 40 درجه سانتیگراد بالا می رود که این عدد برای شهرهای اروپایی زیاد است و شاید غیر قابل تحمل اما برای ما آسیایی ها دور از انتظار نیست.

از نظر گردشگری بهترین ماه ها برای دیدن این شهر اسفند تا اواسط خرداد است. در این زمان می توانید با ژاکتی سبک شهر را بگردید و و از این موزه تاریخ لذت ببرید.

دسترسی

شهر کوردوبا دارای فرودگاه کوچکی است اما در آن پروازهای بین المللی انجام نمی شود. بنابراین بهترین شیوه ورود به این شهر از طریق شهرهای سویل Sevilla مالاگا Malaga یا مادرید Madridاست.

از آنجا که مادرید پایتخت اسپانیا است بنابراین احتمال بیشتری وجود دارد که بخواهید از این شهر به کوردوبا بروید. اما اگر شهرهای زیبای سویل یا مالاگا را نیز در برنامه خود دارید میتوانید از طریق آنها به کوردوبا دسترسی پیدا کنید.

قطار، اتوبوس و تاکسی ، هر سه در اسپانیا فعال هستند و میتوانید وابسته به زمان و برنامه خود از آن استفاده کنید.

در 1992 میلادی دولت اسپانیا یکی از سریع ترین و راحت ترین سیستم های حمل و نقل ریلی دنیا را از مادرید به سویل راه اندازی کرد که از کوردوبا میگذرد. آنقدر این قطارها مدرن، سریع و راحت هستند که سفر با آنها خودش یک جاذبه تورسیتی است.

اما اگر میخواهید ارزان و همزمان لذت بخش سفر کنید بهترین و جذاب ترین شیوه سفر در اسپانیا اتوبوس است.

اتوبوسهای بسیار مدرن و راحتی در اسپانیا وجود دارد که مجهز به سیستم تهویه خوب، صندلی های بزرگ با فضای کافی برای استراحت، وای فای رایگان و امکانات دیگر است.

اتوبوسها تقریبا به ازای هر 100 کیلومتر 8 یورو دریافت میکنند. ایستگاه اتوبوسها دقیقا در مقابل ایستگاه قطار قرار دارد.

پیشینه تاریخی

این شهر در سال 169 قبل از میلاد توسط رومی ها ساخته شد و در زمان کمی مهمترین کلان شهر این امپراطوری گردید. در قرن هشتم میلادی اعراب شبه جزیره ایبریا را فتح کردند و کوردوبا را به عنوان پایتخت آندلس ( یکی از 17 بخش خودمختار اسپانیا که مرکز آن شهر سویل است) انتخاب کردند.

این انتخاب باعث شد کوردوبا مهمترین شهر دوران قرون میانه شود. شهری که مرکز قدرت باشد طبیعتا محل عبور و مرور و زندگی بزرگان خواهد بود. از اندیشمندان و اصحاب علوم تا پادشاهان و وزرای نامدار.

شما میتوانید ردپای این دوران را با گشت و گذار در شهر ببینید. بازارها، ساختمانهای بزرگ، حمام های عمومی، بناهای یادبود، همه و همه ساخته شدند تا عظمت کوردوبا را به مردم جهان نشان دهند.

همین امر سبب شد که بخش قدیمی شهر کوردوبا در سال 1994 توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی شناخته و ثبت شود.

خلاصه کنم اگر میخواهید به گذشته ها سفر کنید و خرابه های رومی، بقایای باستانی تمدن عرب، محله های یهودی قدیمی زیبا و کلیساهای کاتولیک زرق و برق دار را یکجا ببینید کوردوبا بهترین جای ممکن است و قطعا سفر لذت بخشی خواهید داشت.

کجاها را ببینیم؟

پل رومی Roman Bridge: رومی ها چون پیوسته در حال جنگ بودند ساختمانها و سازه هایی با استحکام بالا می ساختند. پس هر جا بنای رومی دیدید در قدرت و مقاومتش شک نکنید. پل رومی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

این پل 230 متر طول دارد و به یک طاق پیروزی ختم میشود این طاق مهمترین و اصلی ترین دروازه ورود به شهر بوده است. در سوی دیگر این پل نیز برجی از دوره مورها یا موریش ها قرار دارد که کاربرد آن کنترل ترافیک کشتی ها در رودخانه بوده است.

معبد خیابان کلودیوس مارسلوس Temple of Claudius Marcellus Street: در نیمه دوم قرن اول میلادی، زمان فرمانروایی کلودیوس آگوستوس، کوردوبا به ثروت فراوانی دست یافت. این بنا در همین زمان برای عبادت ساخته شد.

طراحان و هنرمندان زیادی در ساخت این بنا دست داشتند و نهایتا آن را به یکی از زیباترین نمادهای قدرت امپراطوری روم بدل کردند. گر چه تمام قسمتهای این بنا باقی نمانده ولی دیدن آن را از دست ندهید.

کاخ ماکسیمیان نیرومند Herculean Maximian Palace: این بنا در 400 متر طول و 200 متر عرض ساخته شده است و شهرت آن به دلیل مرمرها و موزاییک های استفاده شده در آن است.

در دوره مسلمانان یک بار این بنا تخریب شده و بعدها دوباره بازسازی شد. در 1991 نیز بار دیگر برای ساخت ایستگاه قطار تخریب شد و متاسفانه در حال حاضر فقط یک سوم از بنا حفظ شده است.

بناهای دوره اسلامی

مسجد – کلیسا جامع کوردوبا: مسجد جامع کوردوبا بی شک یکی از جالب ترین بناها در اروپا و مورد توجه فراوان مسلمانان در سراسر دنیاست. این مسجد در حال حاضر به کلیسا بدل شده است ولی تلفیق بسیار زیبایی از معماری اسلامی و مسیحی را داراست.

داستان این کلیسا کمی شبیه ایاصوفیه است. ساخت این مسجد در سال 756 میلادی آغاز شده است گرچه قبل از آن درهمین مکان بنای مذهبی مهمی از دوره پیش قرار داشت که توسط مسلمانان ویران شد تا بنای جدید ساخته شود.

این بنا در دوره های عبدالرحمن اول، عبد الرحمن دوم، عبد الرحمن سوم، الحکم ابن عبد الرحمن و المنصور به تدریج کامل شده و هر کدام بخشهای بی بدیلی به این بنا اضافه کرده اند.

در سال 1236 پادشاه فرناندو سوم و نیروهایش کوردوبا را فتح کردند و به شهر وارد شدند. در اولین حرکت پرچم خود را بر مناره های مسجد جامع کوردوبا افراشتند. با ورود دوباره مسیحیان و قدرت گرفتنشان آرام آرام چهره مسجد به کلیسا تغییر یافت.

 

حمام خلیفه (Caliphate Bath (Hammam

این حمام از نظر ساختار جزء بناهای پیچیده محسوب میشود به خصوص اینکه سیستم لوله کشی و گرم کننده های آب در آن نسبت به زمان خود بسیار مدرن بوده است.

اتاق آب سرد و اتاق آب گرم که امروزه در سونا و جکوزی می بینیم از ابداعات درخشان آن زمان بوده است. اگر معمار باشید و یا حتی کمی تجربه ساخت و ساز داشته باشید از دیدن آن حیرت خواهید کرد.

 

کاخ مدینه الزهرا Madinat al-Zahra Palace

اولین سنگ بنای شهرک مدینه الزهرا در سال 936 در 8 کیلومتری کوردوبا توسط عبدالرحمن سوم گذاشته شد و در 975 خاتمه یافت. مدارکی وجود دارد که نشان میدهد این شهرک دارای شکوه و عظمت و زیبایی بی نظیری بوده است.

عبد الرحمن سوم آن را به افتخار همسرش زهرا، مدینه الزهرا نامید و تاریخ نشان میدهد که از جمله مجموعه های کم نظیر در ساخت و طراحی محسوب میشده است و دارای سه بخش بوده است : کاخ خلیفه، محل اقامت وزرا و دولتمردان، شهر ( مجموعه ای از خانه ها ، کارگاه ها، حمام ها و ..)

این شهر بعدها توسط مسیحیان مورد حجوم قرار گرفت و ویران شد و دوباره در سال 1910 از زیر خرابه ها و آوارها توسط باستان شناسان کشف و شناسایی شد و تمامی جزئیات آن مورد بررسی قرار گرفت. اگر از نزدیک باقیمانده های این شهر را ببینید از آن همه ظرافت و زیبایی شگفت زده خواهید شد.

از جمله مکانهای دیگری که می توانید به آنها سر بزنید دروازه مدور، خانه آندلسی و آسیاب مارتوس است اما از جمله بناهای مهم دوره اسلامی هستند.

دوره مسیحی

همانطور که گفته شد در سال 1235 کوردوبا توسط فردیناند سوم فتح شد و دوره حاکمیت مسیحیان شروع شد. از دیدنیهای مهم این دوره میتوان به چندی اشاره کرد:

قلعه آلکازار

مثل بسیار دیگر از بناهای اسپانیا این محوطه در ابتدا یک عمارت رومی بود. بعدها مسلمانان یک قلعه در آن ساختند که نابود شد و چیزی از آن باقی نماند. بنای نظامی فعلی بر ویرانه های همان الکازار قدیمی ساخته شد.

باغ زیبای این قلعه، آب گرم و معماری اعجاب انگیز آن از جمله ویژگی هایی است که گردشگران را به سوی خود می کشد.

این قلعه شامل اتاق موزاییک، حمام سلطنتی، حیاط به سبک مورها، باغ، اسطبل سلطنتی و موزه ای به نام موزه اسقف است که دیدنش برای شما اعجاب انگیز خواهد بود.

بناها و مکان های قدیمی بسیار بسیار زیبایی در کوردوبا وجود دارد که برای شرح و توضیح تمامی آنها باید کتابی نوشت نه چندان کم حجم. اگر خواستید به این شهر تاریخی و زیبا سفر کنید حتما نقشه ها و کتابهای راهنمایی که برای گردشگران نوشته میشود را تهیه کنید تا داستان لحظه به لحظه این شهر و اتفاقاتی که در آن افتاده مبهوتتان کند.

میتوانید در زمانی کوتاه دوره های تاریخی زیادی را از نزدیک لمس کنید و لذت ببرید.

فرض کنیم شما علاقه ای به تاریخ ندارید یا آنقدر از کار و مشغله های روزمره خسته اید که می خواهید چند روزی خستگی در کنید. کوردوبا برای شما چه تفریحاتی خواهد داشت؟ آیا می توانید در کنار دیگر شهرهای اسپانیا که تفریحات بیشماری دارند روی کوردوبا هم حساب کنید؟

مرکز تفریحی “ال تبلرو” El Tablero Entertainment Centre

 

این مرکز تفریحی از جمله مراکز مدرنی است که میتوانید اوقات خوشی در آن سپری کنید. دارای 15 سینمای مدرن با به روز ترین و مدرن ترین تجهیزات حال حاضر جهان سینما است. در کنار آن انواع فست فود و رستورانهای متفاوت از جمله رستوران ایتالیایی وجود دارد که میتوانید از غذاهای آن لذت ببرید.

تاتر بزرگ کوردوبا Grand Theatre

تاتر بزرگ کوردوبا از جاذبه های توریستی این شهر و نماد فرهنگی این شهر است که در یک ساختمان فاخر قرن نوزدهمی برگزار میشود. اگر به هنر علاقه مندید میتوانیم به شما مژده بدهیم که این مکان یکی از فعال ترین مراکز آندلس است و در هر فصل یک اجرای مهم از اثری مشهور و قابل توجه در آن برگزار میشود. پس پیش از سفر برنامه های آن را از نظر بگذرانید.

نمایش اسطبل سلطنتی

کوردوبا از روزگاران قدیم به داشتن اصطبل سلطنتی و پرورش نژادهای برتر اسب مشهور و یکی از تفریحات پادشاهان دیدن نمایش اسبهای آموزش دیده بوده است. هم اکنون نیز کوردوبا دارای دارای یکی از مراکز مشهور اروپا در زمینه پرورش اسب و آموزش آنهاست.

اگر به کوردوبا سفر کردید بازدید از اسطبل سلطنتی و دیدن نمایش اسبهای آموزش دیده را از دست ندهید. مطمئن باشید چنین نمایشی را هرگز نه دیده اید و نه خواهید دید.

شبهای کوردوبا

کوردوبا به راستی شهری است که نمی خوابد. میتانید روزهایتان را در بخشهای تاریخی کوردوبا بگذرانید و شبها را تا صبح برقیصید شاد باشید. بارها و کافه های بسیاری در کوردوبا وجود دارد که با داشتن برنامه های مهیج میتوانند خواب را از چشمان شما بگیرند اما سه بخش در شهر وجود دارد که می توانید با سر زدن به آنها انتخاب بیشتری داشته باشید.

خیابان لیبرتاد

این خیابان در نزدیک ایستگاه قطار واقع شده و از محبوبترین و البته گران ترین بخش های شهر است. این خیابان پهن جایی ایده آل برای قدم زدن و کافه نشینی است. به خصوص در شبهای تابستان آب نماهای این خیابان چنان فضای مفرحی پدید می آورند که گرما را فراموش خواهید کرد. در این خیابان شما میتوانید رستورانهای کشورهای مختلف، بارها و مراسم شاد و متنوعی بیابید.

سیوداد جاردین Ciudad Jardin

این منطقه از تفریح گاههای قدیمی و سنتی کوردوبا است. مانند خیابان لیبرتاد بارها و کلاب های فراوانی دارد. اینجا نیز میتوانید غذاهای متنوع مدیترانه را امتحان کنید موسیقی های دل انگیز از نوازندگانی که جویای نام هستند بشنوید و حسابی برقصید. یک بار ایرلندی مشهور نیز در این منطقه وجود دارد که نباید از آن گذشت

 

مرکز شهر Downtown

در همه شهرهای مهم دنیا مرکز شهر آخرین جایی است که به خواب میرود و در کوردوبا وقتی همه به خواب رفتند مرکز شهر بیدار میشود. علاوه بر همه آنچه تا کنون ذکر شد در مرکز شهر میتوانید افرادی از ملیت های مختلف ببینید که هنرهای خود را به نمایش میگذارند.

مراکز خرید کوردوبا

کوردوبا یک کلانشهر نیست اما تقریبا هر آنچه برای خرید در نظر داشته باشید میتوانید در این شهر پیدا کنید. چه سلیقه شما مدرن باشد و چه سنتی. حتی اگر به دنبال چیزهای خاص هستید نیز بی نصیب نخواهید ماند. مراکز خرید مهم این شهر عبارتند از :

خیابان گوندومار و کاسپسیون Gondomar & Concepcion Streets

خیابان کروز کوند Cruz Conde Street

خیابان رندا د لس تجارس Ronda de los Tejares Avenue

مرکز خرید ال آرکانگل El Arcangel Shopping Centre

در این مرکز میتوانید برندهای نه چندان گران قیمت مانند سی اند ای و برندهای مشابه را پیدا کنید.

مرکز خرید ال زوکو El Zoco Shopping Centre

مرکز خرید لا سیرا La Sierra Shopping Centre