بورگوس (Burgos)

بورگُس (اسپانیایی: Burgos) مرکز استان بورگس اسپانیا است.

 

جمعیت آن ۱۷۳٬۶۰۰ نفر و مساحتش ۱۰۸ کیلومتر مربع است

 

کلیسای جامع بورگوس (اسپانیایی: Catedral de Burgos) کلیسایی به سبک گوتیک در شهر بورگوس اسپانیا است. این کلیسا وقف مریم مقدس شده، و از نظر اندازه عظیم و معماری منحصربه‌فرد آن معروف است. ساختمان آن در سال ۱۲۲۱ (میلادی) آغاز شد و نه سال بعد مورد استفاده قرارگرفت، هرچند کار بر روی آن به مدت دویست سال ادامه داشت.

 

کلیسای جامع بورگوس در سال ۱۹۸۴ در فهرست میراث جهانی یونسکو (به شماره ۳۱۶) به ثبت رسید. این کلیسای جامع تنها کلیسائی در اسپانیا است که به طور مستقل ثبت شده‌است. کلیساهای دیگر یا همراه با مرکز تاریخی یک شهر (مثل سالامانکا، سانتیاگو د کامپوستلا، آبیلا، قرطبه، تولدو، یا کوئنکا) یا همراه با ساختمانهای دیگر (مثل سویل) ثبت شده‌اند.

جاذبه‌ برتر شهر‌ها

تاریخچه کلیسای جامع درسدن

دریاچه زوریخ؛ یک مقصد گردشگری پرطرفدار

میدان ونیز، نقطه مرکزی شهر رم

نکاتی جالب درباره کلیسای ساکره کور (قلب مقدس)

آبشار عظیم نیاگارا در اونتاریو

گالری لافایت، معروف ترین مرکز خرید پاریس

میدان اسپانیا، بزرگ‌ترین میدان بارسلون

پارلمان بوداپست، یادگاری استوار از گذشته ای باشکوه

کبک کانادا، شهری در لیست میراث جهانی یونسکو

 

بورگوس یکی دیگر از مناطق زیبای کشور اسپانیا بوده و جاذبه‌های تاریخی خیره کننده‌ای از دوران قرون وسطی را در خود جای داده است. برای آشنایی بیشتر با این معماری‌های دیدنی با ما همراه شوید.

بورگوس در شمال اسپانیا و در امتداد جاده معروف سانتیاگو قرار دارد. با توجه به قرون وسطایی بودن این شهر، می‌توانید سازه‌های خیره کننده‌ای از کلیساهای جامع گرفته تا کلیساهای کوچک‌تر، دروازه‌های قدیمی و قلعه‌ها را در آن ببینید. تعدادی موزه عالی هم در اینجا وجود دارد. در این مقاله شما را با برترین جاذبه‌های بورگوس آشنا می‌کنیم.

1. کلیسای جامع خیره کننده بورگوس

شاید بتوان گفت که معروف‌ترین دیدنی بورگوس، کلیسای جامع با ابهتش محسوب می‌شود. این بنا یکی از شگفت‌انگیزترین کلیساهای کل اسپانیا بوده و جزو میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. زندگی این سازه به عنوان یک کلیسای جامع رمانسکی ساده آغاز شد و از سال ۱۲۲۱ تا ۱۲۶۱ تبدیل به بنای با عظمتی گشت که امروز شاهدش هستیم. محراب اصلی با تزئینات و حکاکی‌های طلایش یکی از خیره کننده‌ترین قسمت‌های کلیسا به شمار رفته و گنبدش شما را حیرت زده می‌کند. در سرداب اینجا، پیکر چهره‌های مهم تاریخ اسپانیا آرمیده‌اند.

 

2. موزه سیر تکامل انسان

اینجا یک موزه عالی قرن بیست و یکمی بوده که خود را وقف زندگی و سیر تکامل انسان کرده است. مطمئن باشید که از بازدیدش پشیمان نخواهید شد. یکی از بخش‌های به نمایش درآمده، یافته‌های یک سایت باستان شناسی در شمال بورگوس به نام «آتاپوئرکا» (Atapuerca) بوده که قدیمی‌ترین فسیل انسان یافت شده در اروپا در سال ۲۰۰۷ در آنجا کشف شد. جدای از این نمایشگاه‌های هیجان انگیزی درباره داروین و اکتشافات و تئوری‌هایش نیز برای بازدیدکنندگان وجود دارد.

 

3. قلعه شهر بورگوس

قلعه بورگوس مانند آن که بر روی تخت پادشاهی‌اش نشسته باشد، بر تمام شهر اشراف داشته و سازه اصلی و استحکاماتش به قرن نهم بازمی‌گردد. البته از آن زمان تا کنون، قلعه شاهد بازسازی‌های متعددی بوده است. یک بار در سال ۱۷۳۶ به خاطر‌ آتش سوزی، بار دیگر به خاطر ویرانی توسط ارتش ناپلئون در سال ۱۸۱۳. داخل قلعه یک موزه کوچک وجود دارد و در بیرون آن مناظری تماشایی از شهر را می‌بینید.

 

4. طاق با شکوه سانتا ماریا

دروازه اصلی به سمت محله قدیمی شهر بورگوس، زمانی جزوی از دیوارهای قرن چهاردهمی شهر بود و امروزه با مجسمه‌های شاهان و نجیب زادگان، زیبایی تماشایی و جذابی را به نمایش می‌گذارد. در زمان برگزاری نمایشگاه‌های موقتی می‌توانید از داخل آن نیز دیدن کنید اما بهترین زاویه برای تماشایش، از بیرون است.

 

5. صومعه اوئلگاس

صومعه «اوئِلگاس» (Huelgas) یکی از ارزشمندترین صومعه‌های کل اسپانیا بوده که درست در خارج از مرکز شهر قرار دارد. این بنا در سال ۱۱۸۷ توسط «الینور» دختر هنری دوم انگلیس تأسیس شده و برخی ویژگی‌های رمانسکی در آن دیده می‌شود. در اینجا مقبره پادشاهان و ملکه‌های زیادی وجود داشته و محراب رنسانسی‌اش بسیار حیرت انگیز است. اگر چه هنوز هم در این صومعه بیش از ۳۰ راهب زندگی می‌کنند، اما می‌توانید به همراه یک تور هدایت شده واردش شوید و از موزه داخل آن نیز دیدن کنید. در این موزه تعداد زیادی ردای جواهرنشان و لباس‌های سلطنتی دیگر به نمایش در آمده‌اند.

 

6. موزه بورگوس

موزه شهر بورگوس در یک عمارت قرن شانزدهمی واقع شده و نمایشگاهی از دوران پیش از تاریخ، از پالئولیتیک تا ویزیگوتیک را ترتیب داده است. برخی از مهم‌ترین موارد به نمایش درآمده، فسیل انسان‌های یافت شده از «ترینچرا» (Trinchera)، تعدادی مقبره گوتیکی و بقایای باستانی شهر رومی «کلونیا» (Clunia) هستند. در ۹ اتاق دیگر، هنرهایی از دوران پیشا رمانسکی تا معاصر را می‌بینید.